הנחיות מרחביות

07.03.2019 18.04.2019

הזמנה

הודעה לעיתונות

תערוכה בגלריה בבית האדריכל, תל אביב – יפו, 7.3.2019-18.4.2019.
יוצרת אוצרת: אשרת הולנד

אמנים מציגים: טליה דה פריס ודן וינשטיין, איתי יטוב, קטיה רשטניקובה ואשרת הולנד

עיצוב גרפי: אלינור סלומון.

 

משתתפים נוספים:

רקדנים – שירלי יטוב, אורי דיקר, לירון גלנוס, ליעד פז, אווה שובסטארסקה, סמדר ריצ'קה, גלבוע אגר, רועי שקד, נעם בן ישראל

צילום ועריכת וידאו – יעל וקסלר.

 

 

התערוכה "הנחיות מרחביות" חוזרת לדון ביחסי גוף וארכיטקטורה מתוך תפיסה אפיסטמולוגית המתייחסת לגוף כמקור ידע. היא מבקשת לעורר דיון ולהתבונן על מעשה האמנות כמחקר מעשי בתחום הפנומנולוגיה של הארכיטקטורה בו חוקרים את ההתנסות היומיומית בסביבה מעשה ידי האדם ואת משמעותה.

 

כפי שמציינות רחל קלוש וטלי חתוקה בספרן (2005), היחסים בין גוף האדם לסביבתו הבנויה "נגזרים מהאופן שבו נתפס הסדר הקוסמי, מהאופן שבו התקבע הארגון החברתי ומהשפעתם הדינמית על האדריכלות שהתאימה את עצמה אליהם והגדירה את האופן שבו בני האדם חווים את המרחב."

עם זאת, בתקופה בה המבנים החברתיים משתנים והסדר הקוסמי לוט בערפל, גם שדה האדריכלות החל אט אט לבחון הנחות יסוד הנוגעות לידע ולפרקטיקה של עיצוב חווית המרחב עליו הוא אמון.

התערוכה מבטאת את הצורך לאותה בחינה מחודשת של הנחות יסוד מתוך כוונה להחזיר את נוכחות הגוף למרכז השיח האמנותי והאדריכלי ולייצר דרכו מבט מרענן על המושג "ידע אדריכלי".

 

העבודות בתערוכה הופכות להזמנה עבור המבקרים לחוות אותן לא רק כתוצרים אלא כביטוי חי של פרקטיקות אמנותיות הטומנות בחובן ידע וניסיון המשפיע על החוויה המרחבית ומעצב אותה, זאת מתוך כוונה להעשיר ולהרחיב את מה שאנו מכירים כיום כ"פרקטיקה אדריכלית".

הנכונות להתבונן בפרקטיקות הללו כמעצבות חלל פותחת דלת לסוגיות פוליטיות ואתיות

העוסקות ברמות החופש המתקיימות במרחבים הפיזיים שאנו מייצרים ובמניפולציות השונות בהן נעשה שימוש אל מול המציאות. אל מול כל אלה מטרידה, אולי יותר מכל, היעלמותה של שאלה יסודית מהשיח האדריכלי, בה דנו בעבר פילוסופים כדוגמת דלז שפינוזה וניטשה והיא "מה גוף יכול לעשות?". נדרשת הזדמנות לאפשר ליצירה אשר מהותה מתבטאת במבע הביצועי של הגוף (performance), לקחת חלק בדיון על האופן שבו ארכיטקטורה מייצגת או יכולה לייצג משמעויות תרבותיות של הגוף.

 

שלוש העבודות המוצגות, שתי עבודות סאונד ועבודת וידאו אחת, פותחו במיוחד עבור התערוכה. בכך התאפשר הליווי האוצרותי לתהליך היצירה של האמנים. מתוך כך עלו שלושה מושגי מפתח: הזמן, דימוי הגוף והנשגב (sublime), הללו רוקמים קשר עם העבודות ומבטאים את הדרך אל המרחב הנתפס, המשתנה תדיר. פועל יוצא נוסף לכך שהעבודות פותחו עבור התערוכה הוא נוכחותו של חלל הגלריה בעבודות עצמן. בכל אחת מהן הגלריה היא מרחב ההתרחשות של פעולת האמן ובה בעת המקום בו גופו של המבקר מתרגל את נוכחותו.

 

 

פתיחת תערוכה: יום חמישי, 7.3.2019, בשעה 20:00

שעות פתיחה בגלריה: א,ג,ד,ה 10:00 – 15:00, יום ב' 10:00-19:00

בערב הפתיחה: אנסמבל "חד פעמי" לקונטקט אימפרוביזציה.

 

 

ערב שיח: יום חמישי, 4.4.2019, בשעה 19:00

בהשתתפות האמנים המציגים ואורחים נוספים

בפתיחת הערב: יתקיימו שני מופעים של האמנים המציגים בתערוכה.

דואט של איתי יטוב בהשתתפותה של ענת ועדיה

מופע נוסף של טליה דה פריס ודן וינשטיין.

 

 

מצורפים 3 דימויים מתוך עבודתו של איתי יטוב

צילום ועריכה: יעל וקסלר

 

 

התערוכה התאפשרה הודות לגופים הבאים:

עיריית ת"א, משרד התרבות והספורט, קרן יהושע רבינוביץ', מרכז תרבות רוסיה, התאחדות האדריכלים.

 

חזרה לתערוכות