תחרות אדריכלים
תחרות נצרת עילית - תכנון בית ספר יסודי וחטיבה עליונה
תחרות פומבית דו שלבית לעיצוב מיצבים אורבניים בכיכרות במרכז ירושלים
תחרות פומבית עיונית לתכנון המרחב הפתוח והשלטוני - ירושלים
3 תחרויות פומביות רעיוניות- הכרזת הזוכים
תחרות לתכנון מפגש תל-אביב יפו ובת ים
תחרות פומבית לתכנון "כיכר העיר" חולון
תוצאות התחרות לתכנון בניין עיריית אילת
תחרות אדריכלים למפגש ערים תל-אביב-יפו בת-ים
תחרות אדריכלים - ראש פינה
תחרות בית העירייה - נתניה
תחרות פומבית מוזיאון הטבע בירושלים
תחרות אדריכלים - יד לבנים - רמת ישי
תחרות קריית חינוך רמת אפעל
תחרות פומבית לתכנון שער כניסה הר הרצל
תחרות מגדל השמש אשלים
תחרות לתכנון שערי הכניסה לטכניון
תחרות צפון הרצליה
ראיון עם אדריכל שחר לולב, יו"ר ועדת תחרויות
ראיון עם אדריכל שחר לולב, יו"ר ועדת תחרויות עמוד 2
ראיון עם אדריכל שחר לולב, יו"ר ועדת תחרויות עמוד 3
תחרויות 2015 של עמותת האדריכלים
תחרות להתחדשות מרכז העיר כפר-סבא - תכנון מרחב רחוב ויצמן.
תחרות ראשון לציון
תחרות קונסרבטוריון מבשרת ציון
תחרות כיכר ציון
תחרות פארק החוף 3700 - חומרים
המרכז הלאומי לאיתנות ישראלית
תחרות מעונות סטודנטים הטכניון
תחרות עיצוב הכניסות לקריית אונו
מוזיאון חיל האויר
תחרות אלטרנטיבית רעיונית לתכנון מעונות סטודנטים במוסד אקדמי
תחרות פומבית רעיונית לתכנון ופיתוח של צורות מגורים חדשות
דוגמא
תחרות אדריכלים  >>  תחרות פומבית עיונית לתכנון המרחב הפתוח והשלטוני - ירושלים

תחרות פומבית עיונית לתכנון המרחב הפתוח והשלטוני - ירושלים

25/01/2010

תחרות בנושא:' המרחב הפתוח והשלטוני- ירושלים'

העיר ירושלים בירת ישראל רבת פנים, רבדים ונדבכים. העיר עשירה בשלל אתרים ייחודיים עתיקים ומודרניים הטומנים בחובם הוד, קדושה, טקסיות וסימבוליות.

בירושלים עדיין בולט העדרו של פארק עירוני מרכזי, שיהווה מרחב המשמש כ''ריאה ירוקה'', שבו מתרכזת פעילות מגוונת. מרחב שבו תיווצר סינתזה מושכלת ואינטראקציה מרבית בין מוסדות השלטון, תרבות, פנאי ונופש לכלל תושבי העיר ואורחיה כאחד.
המתחם המדובר חובק אסופות פארקים פתוחים ובהם גן סאקר, עמק המצלבה, פארק הצבאים, הגן הבוטני וגן הורדים להם שימושים מגוונים אך נטולי הקשרים בהירים,
ושטחם משתרע על כ- 700 דונם.
במתחם אף שזורים סמלי שלטון רבים ובינהם הכנסת, בית המשפט העליון, האוניברסיטה בגבעת רם, שדרת המוזאונים וקריית הממשלה והלאום.

המתחם נשוא התחרות, הינו מקום ראוי לפיתוחו כמרכז שכזה. בתחרות שבחרנו לקיים לא הצבנו פרוגראמה מוכתבת ומוגדרת לפרטיה המתייחסת לפיתוחו, אלא העדפנו לאפשר מרחב ''פתוח'' חשיבתי ורעיוני.

אין מדובר בעוד תחרות לתכנון מבנה או מבנים מוגדרים וגם לא בתחרות לפיתוח סביבתי ונופי בלבד, אלא מדובר בתחרות שבה יועלו ויבחנו סוגיות במטרה להבין ולחשוף את תכנון המתחם בירושלים, תוך התמקדות בשאלה - מה ראוי להוסיף למרחב זה לשם הפיכתו למקום מרכזי בחיי העיר. במתחם האמור הפוטנציאל קיים, ישנן פעילויות רבות שמתקיימות בו באופן נקודתי, נטולי חיבור והקשרים רציפים בין שלל האלמנטים הקיימים.

אנו מצפים ממשתתפי התחרות להציע מהי ''שפת המקום'' ומבלי לפגום בזהותו ומרכיביו השונים ותוך העצמת ''הירושלמיות'' שבו. ניתן להציע מרחב מחודש שיעניק ויחשוף את תושבי העיר ואורחיה לחוויה כללית במתחם אשר תתייחס להיבטים שונים כגון תרבות, ספורט, פנאי ונופש, אטרקציה תיירותית, אירועים טקסיים ורשמיים חברתיים ופוליטיים ולקשר בינהם.

אחד האספקטים החשובים בתחרות הינו הסתכלות מחודשת על מתחם המוזאונים (מוזאון המדע, מוזאון ישראל, מוזאון המקרא, רשות העתיקות) המצוי בסמיכות לאוניברסיטה.
מתחם המוזאונים והקשרו לאוניברסיטה מהווה מוקד מרכזי במתחם כולו ולכן יש להסב תשומת לב מיוחדת וממוקדת לכך.

אני מצפה מהמשתתפים שיתייחסו לנושאים כגון: הכיכר המרכזית הממוקמת בכניסה למוזאון (כיום מגרש חניה), לאופיו ופיתוחו של ציר רופין כמקשר בגדה הצפונית בין הרחוב ובין האוניברסיטה והמוזאון בגדה הדרומית, יתר על כן יש להתייחס לסוגיית הרכבת הקלה ומסלולייה.

מתחם המוזאונים בעל פוטנציאל רב שטרם מוצה, אנו מבקשים ממשתתפי התחרות להציע תכנון מחודש למתחם, כך שיתאפשרו בין היתר פעילויות משותפות שיסיעו בהפיכתו ללב ולמרכז של המתחם כולו.
לצד המוזאונים הקיימים מתוכננים לקום גם מוזאון הטבע והספריה הלאומית. (ראה מפה מס' 1 באוגדן למתכנן).

יש לתת תשומת לב מיוחדת להבטחת הנגישות של הציבור, כך שתהיה נוחה וזמינה למתחם ככל שניתן. (ראה מפה מס' באוגדן למתכנן).


חבר השופטים:
פרופ' אדר' אדם מזור – יו''ר
ד''ר מרטין וויל
אדר' שלמה אשכול- מהנדס העיר ירושלים
אדר' שלמה אהרונסון
אדר' לורה סטאר
אדר' אודי כסיף
מר אייל מגד- סופר
גב' דלית זילבר- מתכננת המחוז (בפועל), משרד הפנים
אדר' אריה גונן – מזכיר חבר השופטים

פרסים:
פרס 1: 60000 ₪
פרס 2: 37000 ₪
פרס 3: 20000 ₪
ציונים לשבח: 5000 ₪

ביום ג', בתאריך 22.7.2008 , בשעה 12:00 יתקיים סיור רכוב באתר ההתחרות. המפגש יערך ברחבת הכניסה למוזיאון ישראל. המועד האחרון למסירת ההצעות הוא יום ד' 22.10.2008

ניתן לרכוש את תנאי התחרות בבית האדריכל ביפו, רחוב מגדלור 15 יפו, טלפון 5188234 , תמורת 300 ₪ לחברי עמותה וסטודנטים או 600 ₪ לאחרים. סטודנטים חברי עמותה 200 ש''


שלוש ההצעות הזוכות בתחרות תכנון המרחב השלטוני והפתוח ירושליםהמרחב הפתוח והשלטוני-ירושלים
משה עצמון אדריכל, מיכל עצמון – ספיר אדריכלית, בשיתוף רם קפלן אדריכל.

ירושלים – עיר בירה
לכל אחת משלשת הדתות המקדשות את ירושלים, יהדות, נצרות ואסלם, אתר ארכיטקטוני  המהווה מרכז רוחני : הכותל המערבי ליהדות, מסגד אל אקצה לאסלם וכנסית הקבר לנצרות .   עובדה זו מציבה את  ירושלים כמרכז דתי עולמי.  מאידך, הביטוי האורבני של ירושלים  כבירת    ישראל כמעט ואיננו קיים. למרות ריכוזם של רוב  מוסדות השלטון באתר אחד, אין מכנה משותף   המאחד אותם ליחידה אורבנית  מגובשת, אשר   תצליח לבטא את עובדת היותה בירת המדינה.    זוהי ,לדעתנו, מטרתה העיקרית של התחרות- הפיכת שבע מאות הדונם  ומאות אלפי המטרים    הבנויים ליחידה מגובשת, חיה ודינמית מחד  ועם זאת טקסית ופורמלית מאידך ובכך לתת ביטוי    לירושלים כבירת ישראל.    אופי מתחם הלאום חייב לשמור על האופי הארכיטקטוני המסורתי של ירושלים  אשר גובש במשך    הדורות ובא לידי ביטוי במבנים ובמתחמים רבים בעיר.   הרעיון האורבני  חיבור כל המרכיבים האורגניים של הפרויקט לקמפוס אחד ,בעל עמוד  שדרה אורבני -   שדרת הולכי רגל מרכזית על ציר רחוב רופין, המשתרעת ממרכז המבקרים בצומת הפארקים    ועד בנייני האומה והכניסה לעיר.  מרכזו – הכיכר הראשית, המחברת את כל מרכיביו -  קמפוס    מבני הממשלה, שדרת המוזיאונים וקמפוס האוניברסיטה והספרייה הלאומית.
המרחב הפתוח והשלטוני בירושלים

יניב פרדו אדריכלים:  יניב פרדו, עופר קורין, איתי רוטמן

הפרויקט מציע פיתוח של טיילת הצופה מזרחה ומאפשרת זיקה ארכיטקטונית ממשית בין העיר העתיקה לבין העיר המערבית, החדשה. הטיילת נוטלת חלק בבניית סטרוקטורה שמחברת את הנוף, מארגנת אותו ומכינה תשתית אורבאנית. הסטרוקטורה הופכת למערכת חדשה של חיי עיר שיכולה לגדול עם השנים, ויוצרת מקום שמפתח דיאלוג עם מקומות אחרים וצירים נוספים.

המוקד של כל המערכת הזאת הוא באוכף שבין הכנסת ובית המשפט העליון לבין מוזיאון ישראל, בין המתחם השלטוני למתחם התרבותי.

מצאנו את הפיתרון האורבאני לאפיון ולשימור דמותה של ירושלים, בתנאי השטח של המרחב הפתוח. בפיתוח הטיילת אנחנו נשענים על הדימוי של ירושלים לדורותיה, מתוך חיפוש אחר הנתונים הטופוגרפיים הטבעיים.  כדי לגלות את הפיתרון האורבאני המאפיין ומשמר את דמותה של ירושלים, ניסינו לחשוף את תנאי השטח המקוריים, ולקרוא אותם במבט העוקב אחר הטופוגרפיה של הואדיות.
הטיילת מהווה מסד, "במה"  למתחם השלטוני של מדינת ישראל. היא פונה מזרחה,  יוצרת דיאלוג עם הגיאוגרפיה והנוף הטבעי שלה ועם העיר העתיקה. נוצרת סימטריה בין העיר העתיקה לעיר החדשה, בין המרחב ההיסטורי למרחב העכשווי, בין האגן המזרחי, שבמרכזו הוא הר הבית לבין האגן המערבי שבמרכזו קריית הלאום והכנסת. 
פארק אזרחי בר- קיימא בירושלים הצעה לתכנון המרחב הפתוח והשלטוני הירושלים
אריה רחמימוב בשיתוף עם איתי פלג ויוסי בורשטין, אדריכלים. צוות : שלום קוולר, גרגורי כץ

הצעתנו מייעדת למתחם התחרות תפקיד של חוליה בשרשרת השטחים הפתוחים החוצה את העיר מעמק הארזים שבצפון ועד עמק רפאים בדרום, ותפקיד של מרכז חדש לירושלים בדמות מרחב ציבורי המציע איזון אזרחי עם העיר העתיקה והאגן הקדוש.

 הצעתנו מושתתת על שלושה מרכיבים עיקריים:

1. קישוריות ירוקה – קישורים ירוקים יחברו את הפארק עם שטחי הטבע החוץ-עירוניים. עשרים ושבעה "גשרים ירוקים" ו-"מעברים ירוקים", יחברו את הפארק לשכונות ההיקפיות, וימשיכו לתוך מרכזי השכונות כ-"אצבעות ירוקות" של צל וריהוט רחוב. הפארק יהפוך מזמין ונגיש לעשרות אלפי תושבי ירושלים.

2. ספורט עממי בפארק –באתר שטחים פתוחים בעלי אופי מגוון, הפרושים מצפון לדרום. התוכנית מציעה ליצור רצף ביניהם כך שיאוחדו לפארק רחב-ידיים. רצף זה יודגש על ידי שדרות עצים המקשרות צפונה ודרומה, ויוצרות רצף ירוק המשכי מעמק הארזים ועד לעמק רפאים. רצף זה יוצר מסדרונות אקולוגיים במערכת הטבע העירוני, ודרכים מוצלות להולכי-רגל ולרוכבי אופניים.

ציר ספורט עירוני המקשר את אצטדיון טדי בדרום עם אצטדיון קראפט שבצפון ימלא מטרה זו. לאורך הציר, יפותח ספורטק עירוני בגן חנה הרצוג, ותתווסף הרחבה למרכז הספורט קוסל בגבעת רם. ספורט עממי יעודד מפגש ואינטראקציה בין קבוצות האוכלוסייה השונות בעיר.
3. שקיפות ביחסי אזרח-שלטון
– את דרך רופין העוברת בין בנייני הממשלה לשדרת המוזיאונים מציעה התוכנית לפתח כשדרה אזרחית-תרבותית המותאמת להולכי רגל ולפעילות במפלס הרחוב. לכל בניין ממשלה יתווספו מבואות ידידותיות, חללי הסברה ואטריום סולארי מזוגג שיקרין את הנעשה בפנים אל המרחב הציבורי. בקצה השדרה, בתווך בין מוזיאון ישראל ומשכן הכנסת, תמוקם הספרייה הלאומית החדשה ובחזיתה כיכר לפעילויות תרבותיות ופוליטיות. מדובר בהגדרה אדריכלית מחודשת של יחסי אזרח-שלטון, המבוססת על אינטראקציה, פתיחות ושקיפות.

החזון שמציעה התוכנית הוא של פארק אזרחי בר-קיימא – מרחב ציבורי פתוח המהדק את הקשר בין הטבע לעיר, בין המרקם השכונתי לשטחים הפתוחים, בין קבוצות אוכלוסיה שונות בעיר ובין האזרח למוסדות השלטון.
התערוכה:

הזמנה לתערוכת הפרויקטים שהוגשו לתחרות  המרחב השלטוני הפתוח בירושלים תוצג החל מ יום ד'  22.4.09 ועד 10.5.09 בגלריה בבית האדריכל, עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל, המגדלור 15, יפו

         

     


 


תאור

 

א.        התחרות הייתה  לתכנון אורבני של  'המרחב הפתוח והשלטוני – ירושלים'  בגבולות שדרות מנחם בגין- גולומב- הרב הרצוג-שדרות חיים הזז-שדרות יצחק רבין .

ב.         המתחם מכיל בחובו מכלול שטחים שהינם מגוונים ביעודם כדלקמן:

 

·         שטחים פתוחים שהינם בעלי משמעות ניכרת בעיר- עמק המצלבה, גן סאקר, גן הורדים, גני האוניברסיטה, הגן הבוטני, עמק הצבאים, ועוד שטחים פתוחים שחלקם מוגדרים כאתר טבע עירוני.

 

·         מבני ממשלה וממסד- קריית הממשלה, ביטוח לאומי, משרד החוץ, משרד התיירות, התחבורה,התעשיה, בית המשפט העליון, הרבנות הראשית וכו'.

 

·         מוזאונים אשר מהווים מעין מרכז תרבות בעיר הכוללים- מוזיאון ישראל, מוזיאון המקרא, מוזיאון המדע והרחבתו ובתהליכי תכנון מוזאון הטבע, הספריה הלאומית ורשות העתיקות.

 

·         אתרים ארכיאולוגים- מנזר המצלבה, אוניברסיטה העברית.

 

·         מגורים- בית הכרם, ניות, שולי רחביה, גבעת מרדכי.
הזמנה ליום עיון
בתאריך 10.5.09 בשעה 19:00  במסגרת נעילת התערוכה בנושא:  הפרויקטים שהוגשו לתחרות המרחב השלטוני הפתוח בירושלים 

יתקיים ערב עיון בו יציגו שלושת הזוכים בתחרות

"פארק אזרחי בר קיימא בבירת ישראל"

 יוצג ע"י האדר' אריה רחמימוב יחד עם אתי פלג ויוסי בורשטיין

"ערי בירה וירושלים גם"

יוצג ע"י אדר' משה עצמון

"בין המרחב ההיסטורי למרחב העכשווי"

  יוצג ע"י אדר' יניב פדרו

הגלריה בבית האדריכל, עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל, המגדלור 15, יפו

שעות פתיחת הגלריה: א', ג', ה'  17:00-14:00 , ב' ,ד' 19:00-14:00

טל: 03-5188234 

הכניסה חופשית  כולם מוזמנים


בניית אתרים Signed by   המגדלור 15 ת.ד 8201 יפו 61082 03-5188234      
  הרשמה | עמוד הבית | מפת האתר | צור קשר | מפת הגעה לעמותה  
© כל הזכויות שמורות