פרוייקטים בעולם
הרחבת מוזיאון ויטני ניו יורק
תחרות לתכנון מגדל בטאיוואן
משרדי ויקיליקס - עיצוב מחתרתי - סטודיו AF-L
יקב בספרד - סר נורמן פוסטר
מרינה סיטי - שיקאגו - יומולדת 60
טיפוגרפיית ההנצחה
Neues Museum - Berlin
מבנה שרותי הבטחון בשרות המלכה
בית לאדריכלים באמסטרדם
חניון לאופניים באמסטרדם
מגדל פריזאי
אדום עולה
BIG Block - West 57
גונגל עירוני
רובוטריק על המים
Low - Line
פרוייקטים בעולם  >>  מבנה שרותי הבטחון בשרות המלכה

מבנה שרותי הבטחון בשרות המלכה

20/02/2010

מאת: אדר' יוסי מטלון


לפני שנים רבות נערכה בלונדון תחרות פתוחה לתכנון מבנה מגורים, מבנה במקום חשוב
ובולט, ליד Vauxhall Bridge , על פיסת אדמה דומיננטית בגדה הדרומית של ה-     .Thames  
River

 
בשיאה  של התחרות, בעקבות אירועים שהתרחשו בשווקי
הנדל"ן, התבקשו המתכננים לשנות את התכנון למבני משרדים, שינוי מהותי ורציני. בעת ההיא הייתה דרישה גדולה למבני משרדים.  עוד לא יבשה הדיו, בזמן התכנון השני, קיבלו המתכננים שיחת טלפון מפתיעה מגברת ראש הממשלה, the lady with the handbag ,  כבודה הורתה להם לתכנן משהו אחר. עוד שינוי? חשבו לעצמם. הפעם היא בקשה לתכנן מבנה גדול עבור השרות החשאי, ה- MI6  , ארגון שכביכול איש לא ידע אודות קיומו, גם ה-  MI5 נמצא שם.

 

התכנון שונה לחלוטין, מקצה לקצה, מהבסיס ועד הגג, למעשה הוא הומצא מחדש והפך למבצר בולט, למבנה בלתי חדיר, חסר חיוך, מקום נעול וכוחני, לא רואים בו נכנס או יוצא. כל זאת ליד הנהר, מקום בולט וידוע למדי.  המבנה שתוכנן על יד אדריכל Terry Farrell זכה לכינוי Babylon-on-Themes  וזאת בגין דמיונו הרב  ל- Babylonian Ziggurat שחזור חזית  של  Ziggurat שנמצאת בעירק (מתוך ויקיפדיה)

הבריטים בנו  נפח גבוה, מקום בולט ולא מוסתר, מבנה מדורג כלפי המים, מקום מורכב
מבחינת הנפחים המרכיבים אותו  וחומרי המעטפת שלו. מבנה אטום, מגודר, סימטרי, עוצמתי עם אלמנטים ניאו-קלאסיים. עבודות הבטון שבו היו היקרות ביותר שנעשו באירופה. זהו מבנה דקלרטיבי חזק ולו חלקים מזכוכית ירוקה כהה מאוד ועבודות בטון מפורטות מאוד שעלו הרבה מאוד לאזרח הבריטי.  הזכוכית הכהה מדגישה את החשאיות של המקום, ממשלתיות.

 

חוסר הפעילות החיצונית משאיר רושם אילם. החיצוניות חסרת האנשים לא משקפת את הפעילות הפנימית שבו, למרות הניסיון להסוותה.  חוסר הפעילות החיצונית מעידה בברור על עודף פעילות פנימית.

 

הרעיון שבתכנון הנפחי המדורג היה לתת לכל "סוכן" מבט ברור לנהר, מבט חסר מעצורים. לכן יש כאן דרוג מסוים, חלוקה ברורה ומדוייקת. החלק החיצוני שבו מזכיר את ניו-יורק משנות ה 30-20 של המאה הקודמת כאשר קפיטאליזם היה נוכח וחזק מאוד. אז הציגו אדריכלות מודרנית ותכננו מבני משרדים מדורגים, נסוגים מקו הרחוב. אפשר לראות בברור רמז לכתר שב  - Statue of  Liberty  שבניו יורק. כך עשה  James Bond   כבוד לאמריקה. גם   Kim Philby   היה פעם שם, לא בבנין הזה כמובן, הוא היה סוכן כפול. לארגונים הללו יש  היסטוריה ארוכה ומשותפת.

 

 


"הטיילת" שנמצאת בחזית המדורגת הפונה לנהר הושארה על ידי סוכני המלכה, פתוחה, כך שכל
אחד יכול לתת מבט פנימה ולא לראות דבר, בגלל ובזכות הזכוכיות האטומות. יתכן שכל הפעילויות נעשות במפלסים התת-קרקעיים, אולי במפלס עמוק באדמה יש פעילות רבה בלתי נראית. לכן כדאי להתבונן באדריכלות כוחנית, ממשלתית, האולטרה סימטרית הזאת ולאחר מכן לשוב לטבע החופשי, להביט במי הנהר הזורמים בחופשיות.


צילומים: יוסי מטלוןבניית אתרים Signed by   המגדלור 15 ת.ד 8201 יפו 61082 03-5188234      
  עמוד הבית  
© כל הזכויות שמורות