מאמרים ודעות
הנתק השלישי
התערבות אדריכלית באובייקטים קיימים
אדריכלות בשרות הקריקטוריסט
קניון סוף הדרך
אדריכלות פארא-מרכזית
משולשים
קו פתוח
ללמוד מפריז
כתמים שחורים
National Park(ing) Day
WW Architecture
צפוף בטירוף
מאמרים ודעות  >>  אדריכלות פארא-מרכזית

אדריכלות פארא-מרכזית

14/11/2010

מאת: אדר' גבי נוסבאום
20.11.10

מידי שלוש שנים נערך בפינלנד, בעיר איבסקילה, "סימפוזיון אאלטו". הסמפוזיון נערך על ידי האקדמיה ע"ש אאלטו. באוגוסט 2009 חגג הסימפוזיון 30 שנה תחת הכותרת: "קצה – אדריכלות פארא-מרכזית". בסימפוזיון השתתפו למעלה מ 550 אדריכלים ואורחים. המרצים שהגיעו מ 10 ארצות מכל רחבי העולם, "פתחו לנו את הראש" ועודדו אותנו לחשוב על ארכיטקטורה בדרכים חדשות.

טכס הפתיחה נערך ב"אולם אאלטו" (מבנה מועדון הפועלים של אאלטו 1925 ) ששופץ לאחרונה. בטכס נוגנה מוסיקה לאפית ונאמרו דברי ברכה על ידי מארגני הכנס האדריכל אזה לקסונן מנהל האקדמיה על שם אאלטו והאדריכל הצעיר סאמי רינטלה שארגן את הכנס. למחרת התקיימו ההרצאות באודיטוריום הראשי של אוניברסיטת איבסקילה, שתוכננה על ידי אלבר אאלטו בין השנים 1953-56.
נושאי הכנס כללו הרצאות מגוונות כגון: "מבט על עתיד הארכיטקטורה" מפי הפרופ' אריו האקילה כמו גם דוגמאות מעשיות של "ארכיטקטורה ידנית" בבנגלדש על ידי האדריכלית האוסטרית הצעירה אנה הרינגר העובדת בטנזניה. אנה הדגישה בדבריה כי "ההרמוניה בארכיטקטורה נמצאת ביופי ובקיימות".

בדומה, הציגו שלוש אדריכליות פיניות צעירות "הילמן, רויטר וסנדמן" את משימתן להביא שירותי אדריכלות לקהילות נזקקות באפריקה, מיזם שהחל עוד בהיותן סטודנטיות. לדבריהן : " ארכיטקטורה המתבססת על תפיסה מסורתית-מקומית של החלל, על הרגלים ושיתןף, יכולה לחזק את הקהילה".

פרופ' יוהאני פאלאסמה (שביקר בישראל לפני מספר שנים) הציג את התיזה שלו כי "עלינו להבין את חשיבותה הבסיסית של המסורת, האוניברסליות וצניעות אומנותית. ארכיטקטורה מדברת על הבנת העולם והפיכתו למקום משמעותי והומני יותר.

לאחר כל מושב התקיים ראיון בהנחיית העיתונאי השבדי מארק איסיט המתמחה בביקורת אדריכלית. מארק התקיל את המרצים בשאלות רציניות ונוקבות והקהל שאל שאלות. לאור מזג האוויר הנפלא בימי הקיץ הפיני נערכו דיונים אלו באמפיתאטרון הטבעי שמחוץ לבניין.


 

האדריכלית פטמה רונארקיט מתאילנד הציגה עבודת עם קהילות מקומיות במתודולוגיות המבוססות על שיתוף דיירים. בהמשך הציג האדריכל ההודי ביג'וי ג'אן את "סטודיו מומבי" שהקים, המחפש מקומיות ע"י שימוש בנוף ההודי כמשאב. עבודתם מושפעת מתנאי האקלים מחומרים מקומיים ומטכנולוגיות .מסורתיות, כאשר הביצוע כולו בעבודת יד על ידי צוות הסטודיו.


ההרצאה המרגשת ביותר ניתנה על ידי האדריכל– אמן אלכסנדר ברודצקי ממוסקבה רוסיה, שהציג בהומור ורגש את אומנותו. האפקט של "מגורים להמונים" שנבנו ברוסיה בעבר, הביאו את התושבים אט אט ובסמיכות המרחב, ליצירת "מקומות" אישיים שלהם. עיצוב ספונטני זה הווה מקור השראה
לעבודותיו של אלכסנדר.


שיא הסימפוזיון היתה הופעתו של האדריכל פרנסיס קרה מבורקינה פאזו, החי בברלין ועובד גם באפריקה. פרנסיס הראה כיצד נבנה בית ספר בתקציב זעום מחומרים מסורתיים, עם כח עבודה מקומי בלתי מיומן, תוך תרגום טכנולוגיות בנייה לשיטות עבודה פשוטות ביותר. בית הספר שתכנן, בנה ולווה בצמידות, בעיר גאנדו, זכה בפרס אגא חאן בשנת 2004. בתום הרצאתו קרא פרנסיס מחזית הבמה, בקול נרגש "בואו לאפריקה מקום בו אתם נחוצים, כאן לא תוכלו לעשות טוב יותר מאאלטו". היתה זו, .ללא ספק, הקריאה המרשימה ביותר בכנס.


   

 


חלק מן העבודות שהוצגו ונידונו בסמפוזיון אאלטו מוצגות עתה בתערוכה ב MOMA בניו- יורק עד 3 לינואר 2011 "Small scale big change- new architecture of social engagement"

אנו מקווים שחלק מן המרצים גייעו לכנס של יום האדריכל 2011 שיערך בפברואר.

בניית אתרים Signed by   המגדלור 15 ת.ד 8201 יפו 61082 03-5188234      
  עמוד הבית  
© כל הזכויות שמורות