תגובות ועמדות העמותה
משבר הדיור
תחרות בצלאל
תגובות ועמדות העמותה  >>  תחרות בצלאל

תחרות בצלאל

21/06/2011

תכנון משכן האקדמיה לאומנויות ועיצוב בצלאל ירושלים

תגובת העמותה לביטול התחרות בבצלאל

17.08.11
אדריכלות 


לאחר ביטול הזכייה בתחרות והפניית תכנון הקמפוס החדש של בצלאל לאדריכלים מחו"ל, ניסתה עמותת האדריכלים לשנות את החלטת בצלאל. למרות הפגישה שהתקיימה בין הגורמים השונים, נשיא בצלאל לא חושב שיש בעיה עם ההחלטה. האם יש עדיין סיכוי להפוך את ההחלטה?

 

"ברגע שנוגע לנו על ההחלטה פעלנו מיידית ופנינו לפרופסור צוקרמן בבקשה להיפגש" אומר קרלוס פרוס יו"ר ועד ירושלים של העמותה. "מבחינה ציבורית נראה לנו שהמעשה מנוגד לכל מעשה תקין של מוסד ציבורי. לפי דעתנו היה חוסר שקיפות מוחלטת מאחר ולא ידוע לנו על כל הודעה לציבור או למשתתפים האחרים בתחרות. הידיעה על כך שבצלאל החליטה לבטל את הזכייה ולארגן הליך בחירה חדש הגיעה דרך עיתון הארץ, דרך נעם דביר.

בפגישה נכחנו לדעת שתהליך בחירת האדריכלים הוא לקראת סיומו. בקשנו מפרופסור צוקרמן לעצור התהליך ולארגן תחרות פומבית חדשה, כמתחייב ומצופה ממוסד כבצלאל, שקם לחדש את את מקצועות האומנויות בארץ ומחנך אדריכלים. העובדה שבצלאל ארגנה "תחרות" למוזמנים בלבד, מונע מאדריכלים שלא הוזמנו, שחלקם חונכו בבצלאל, לחשוף את היכולות המקצועיות. במעשה שלה, בצלאל נמנעה מלקים אחת מהמטרות שלה שהוא עידוד הפיתוח הרעיוני ועידוד המצוינות התכנונית.


ציינו בפני פרופסור צוקרמן שאם נעשתה טעות בארגון התחרות הראשונה, ובגלל זה היא נכשלה, זו אינה סיבה לארגן תחרות פרטית, אלא סיבה לתקן הטעויות ולארגן תחרות כמו מארגנים תחרויות מוצלחות אחרות בארץ. בהחלט הצענו את עזרת העמותה עם ניסיונה הרב בארגון אירועים מסוג זה."

תגובת העמותה לביטול התחרות בבצלאל

מכתבו של נשיא בצלאל


לאחר הפגישה התקבל בעמותה מכתבו המסכם של נשיא בצלאל, אנו מביאים אותו כאן כלשונו:

----- -----


שלום רב,

 

שקלנו את הצעתכם ולא נוכל לקבלה. אנחנו נמצאים בסופו של התהליך אין אנו רואים בעיה של שקיפות או התנהלות שלא על פי הכללים המקובלים במקרים דומים. להזכירכם קיימנו מכרז בינלאומי פתוח שזכה לשבחים רבים אך לצערי לא הניב תוצאות רצויות. נשמח להמשיך ולשתף אתכם בתוצאות ההליכים ככל שיתקדמו.

 

בברכה, ארנון צוקרמן


 
תשובת עמותת האדריכלים לאקדמיה בצלאל


יור עמותת האדריכלים, פרופסור אדריכל ברוך ברוך ענה לנשיא בצלאל במכתב שעותקים ממנו נשלחו לשר החינוך, ראש עריית ירושליים ועוד.

- - - - - -

 

הנידון: תכנון משכן חדש לאקדמיה לאומנויות ועיצוב - בצלאל , ירושלים

 

עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל מביעה צער ומבקשת להעביר אליך מחאה חריפה על החלטתכם לבחור צוות אדריכלים לתכנון משכן האקדמיה החדש שלא בדרך של תחרות.

 

החלטתכם בעיקרה שוללת את עיקרון שיוויון ההזדמנויות של כלל ציבור האדריכלים הישראלי.

 

בצלאל כמוסד לאומי המסמל את התחדשות האומנויות והעיצוב בארץ ישראל מחוייב לדבוק בעיקרון השיוויון, השקיפות וההזדמנות השווה. הודעתך כי הליך התחרות הקודם נכשל, בתהליך שלצערנו עמותת האדריכלים לא הייתה שותפה בו, חייבת לשמש כתמריץ להסקת לקחים ויציאה לתחרות חדשה המפנימה את לקחי העבר.

 

בפנייתנו הקודמת ובמהלך פגישתנו האחרונה הדגשנו בפניך את חשיבותו של המתווה לבחירת צוות האדריכלים.

אנו סבורים כי מתן הזדמנות שווה, בדרך של תחרות פתוחה חדשה לרבות העדפת צוות אדריכלים ישראלי הינה הדרך הנכונה והראויה לבחירת האדריכל ולבניית פרוייקט איכותי.

 

בהזדמנות זאת ברצוננו להרחיב ולציין כי מעבר להיביטים של שקיפות ומתן הזדמנות שווה, משמש המהלך של תחרות פתוחה פלטפורמה לביטוי של החשיבה והתפיסה של האדריכלות העכשווית ותמריץ לשיח אקדמי ציבורי. האם בצלאל אינו אמון על יצירת פלטפורמה זו?

שינוי התפיסה הפרוגרמטית והאורבנית שהצגת בפגישה - "בצלאל כקמפוס בעיר ולא כבניין יחיד", מהווה הזדמנות ומנוף להתחדשות יצירתית גם בהגדרת התחרות ובבחירת האדריכל.

 

בכבוד רב,

פרופסור אדריכל ברוך ברוך

יו"ר עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל.


- - - -
איפה אנחנו עומדים עכשיו?


"לצערנו, למרות שפנינו לשר החינוך, לראש העיר ירושלים ולאחרים, לא זכינו לסיוע מאף גורם" מסכם האדריכל קרלוס פרוס מסניף ירושלים, "בכוונתנו להמשיך בצעדים למנוע המשך התהליך כפי שהוא ולדרוש את ביטולו וארגון התחרות בצורה פתוחה, חשופה לציבור ומקצועית."

 

אנו באתר Saf בהחלט מאחלים לעמותה בהצלחה במאבק הזה. אנו קוראים לעמותה לפעול בדרכים נוספות ליצירת תחרויות רבות ככל האפשר. לדעתנו התחום הציבורי - משרדי הממשלה, הצבא, העיריות, בתי החולים, האוניברסיטאות וכל הגופים הנתמכים בכספי המיסים, כולם צריכים לתכנן כמה שיותר בעזרת תחרויות. רק כך נוכל לשפר את מעמד האדריכל ואת רמת האדריכלות בארץ.
 
כמו כן,
ניתן לראות את הכתבה בלינק - http://www.saf.co.il/noa/new_3914התכתבויות בין בצלאל לעמותת האדריכלים

פניית העמותה 18.5
פניית העמותה 15.6
סיכום פגישה מיום 30.5

בניית אתרים Signed by   המגדלור 15 ת.ד 8201 יפו 61082 03-5188234      
  עמוד הבית  
© כל הזכויות שמורות