מאמרים ודעות
הנתק השלישי
התערבות אדריכלית באובייקטים קיימים
אדריכלות בשרות הקריקטוריסט
קניון סוף הדרך
אדריכלות פארא-מרכזית
משולשים
קו פתוח
ללמוד מפריז
כתמים שחורים
National Park(ing) Day
WW Architecture
צפוף בטירוף
מאמרים ודעות  >>  קו פתוח

קו פתוח

16/10/2009

מאת: יוסי מטלון, אדריכל


  

 


הם תלויים בודדים, לפעמים הם מגיעים בזוגות ולעיתים רחוקות בשלשות. פעם לא יכולנו בלי זה, תמיד דאגנו שיהיו לנו מטבעות, אסימונים, או כרטיסי חיוגבכדי שנוכל להשתמש בו. היכולת לתקשר עם האחר בכל עת ומכל מקום היא אחת התכונות הדומיננטיות של דמוקרטיה פתוחה ושקופה. הטלפון הציבורי הוא המכשיר הנפוץ שמאפשר לכולם לחוות את התקשורת הזאת. המכשיר הזה הוא חלק בלתי נפרד מהריהוט הציבורי האורבאני והפרברי.פעם, ספרי טלפונים עבי כרס היו צמודים לכל הטלפונים הציבוריים, אך בשל השחתתם, הם נעלמו מהנוף. בעידן הצריכה האופנתית והבלתי מרוסנת של הטלפון הסלולארי הנייד, נוכחותו של הטלפון הציבורי במרחבים הציבוריים מתמעטת, זוהי אולי שירת הברבור שלו.פחי האשפה משתנים מפעם לפעם, תחנות האוטובוס בת"א עודכנו, ספסלי ישיבה הוקטנו ללא סיבה והטלפונים הציבוריים נעלמו, ואלו ששרדו נעטפו בפרסומות שהודבקו עליו מכל כיוון אפשרי ובגרפיטי מוחצן. נוכחותו של הכלי הראשוני הזה כמעט ולא קיימת ברחובות העיר. לחברה פתוחה יש צורך להשאיר את הטלפונים פתוחים לתקשורת, חובה לעדכן את עיצובם. ברור לכל כי הם חלק מהריהוט הציבורי שמיועד לשמש ככלי תקשורת לאלו שלא נשבו בקסמי "הנייד", לאלו שלא אימצו את הטלפון הקטנטן והאופנתי. יתרה מכך, יש להשאיר את הטלפונים הללו עבור כל אלו שרוצים לא להיות זמינים כל רגע אפשרי.

הטלפון הפתוח נותן הרגשת בטחון להולכי הרגל שבחרו לא להתחבר לאינפוזיה הטלפונית הניידת. המכשיר הזה מקשר בין אנשים שנמצאים במדינות רחוקות, הקו הפתוח מקשר בין עמים, משפחות, הורים וילדים. הטלפון מאפשר זרימה דמוקרטית של מידע, הפצת רגשות בין אנשים. הזרימה החופשית מאפשרת חיים פתוחים שמשאירים וויטאליות באלו הנמצאים רחוק מביתם.
בבדיקה אקראית נראה כי המשתמשים העיקריים בטלפונים אלו הם דווקא מיעוטי היכולת, העובדים הזרים, אלו שזקוקים לתמיכה כלכלית ותקשורתית ציבורית. לצידם, רואים גם תיירים מזדמנים ולעיתים גם ישראליים אותנטיים הנעזרים במכשיר הזה. הטלפון הציבורי הזמין והעובד, הוא מכשיר שמבטיח ומטפח קשר משפחתי המשכי לאלו שנמצאים במצב של פיזיות קוטבית.


 המכשיר הזה שתלוי על עמוד, מוקף בחומר שקוף שמזמן איבד את שקיפותו, הכלי הזה חייב לעבור שדרוג חומרי, עדכון חברתי תרבותי. הטלפונים הקיימים חייבים לקבל תשומת לב וויזואלית, שקיפותם חייבת להיחשף ומיקומם חייב להיות בולט ובמקומות מרכזיים, היכן שרבים זקוקים לו.


צילומים: יוסי מטלון


בניית אתרים Signed by   המגדלור 15 ת.ד 8201 יפו 61082 03-5188234      
  עמוד הבית  
© כל הזכויות שמורות