מאמרים ודעות
הנתק השלישי
התערבות אדריכלית באובייקטים קיימים
אדריכלות בשרות הקריקטוריסט
קניון סוף הדרך
אדריכלות פארא-מרכזית
משולשים
קו פתוח
ללמוד מפריז
כתמים שחורים
National Park(ing) Day
WW Architecture
צפוף בטירוף
מאמרים ודעות  >>  משולשים

משולשים

04/01/2010

מאת: אדר' יוסי מטלון



ב"חוף הזהב" בקיסריה יש שכונה אוטופית, קצת סנטימנטאלית. היום, אף אחד לא היה מעלה על דעתו לבנות מבנים בצורת משולש או מבנה שמזכיר משלוש, או משולש פיצה. בשכונה שנקראת בחיבה "שכונת המשולשים" או "חולות הזהב", הוקמו מבנים נאיוויים, ניאו-רומנטיים ולהם גיאומטריה אוטופית שהעסיקה את מחשבותיהם של רבים בשנות השבעים של המאה הקודמת, השנים שבהן נבנתה השכונה.


המבנים שממוקמים בסדר מתוכנן מראש, בצורה אורגאנית מחושבת, מזכירים לי בעיקר את האספירציות האוטופיות והפילוסופיות שהיו לאדריכל מהמאה הקודמת, באקמינסטר פולר (Buckminster Fuller ) , אדריכל, מהנדס ואיש חזון אמריקאי שרצה לכסות ערים ולבנות בתים בעזרת הכיפות הגיאודזיות שהוא פיתח. הדמיון הוא ברצון להקים משהו שונה שעונה לצרכים חברתיים וכלכליים, בשני המקרים הרצון הטוב לא התממש או שרד.




חברת "דיור לעולה", בנתה שכונה שמתאימה לזמנה ושנמצאת במרחק של כמאתיים מטרים מהים, (לפי תמ"א 13 לא ניתן היום לבנות בטווח של פחות משלוש מאות מטרים מקו הים), ומרבית בתיה נרכשו תמורת כמה אלפי דולרים בודדים על ידי האליטה הירושלמית, רופאים, פרופסורים ועורכי דין שחשקו בקרבה לים.



הבתים נבנו למטרות נופש, שטחה של כל דירה לא עלה על 40 מ"ר בנוי על קרקע של 300-400 מ"ר. שטח השכונה כולה מגיע ל-33 דונמים. חומר החיפוי המוביל בבניית המבנים הללו היה אזבסט
.




בעלי הבתים שלחלקם כאמור רקע רפואי, החלו בשנים האחרונות לקדם תב"ע חדשה. הסיבה המרכזית שגורמת לבעלי המקום לדרוש את הריסת הבתים המשולשים ולהקים במקומם מבנים חדשים היא כמובן השימוש הרב באזבסט כחומר חיפוי. העלייה המטאורית של מחירי הנדל"ן הייתה לבטח גורם מאיץ לתהליך הזה. כיום מחיר יחידה כזו הרקיע שחקים. המצב הפיזי של השכונה מוזנח, ירוד מאוד, חלק מהתשתיות הוחלפו וכעת ממתינים בדריכות לראות את המבנים העכשוויים שיחליפו את המשולשים המחודדים.











בניית אתרים Signed by   המגדלור 15 ת.ד 8201 יפו 61082 03-5188234      
  עמוד הבית  
© כל הזכויות שמורות