עדכוני קורנה | התאחדות האדריכלים

עדכוני קורנה

פורסם ב-19-03-2020

שלום לכולם,

בעקבות ההנחיות החדשות אנחנו דוחים את הפעילויות הצפויות להתקיים בבית האדריכל מעתה ועד לסוף מרץ. וכן הגלריה בבית האדריכל תהיה סגורה לקהל הרחב עד להודעה חדשה.

אנחנו מודעים לכך שהאי ודאות היא רבה, וכן יש לא מעט נושאים חדשים הדורשים את טיפולנו והתייחסותנו דווקא בשעה זו, כמו האופן שבו המדינה מתכוונת לסייע לעצמאים ולעסקים, דרך שאלות שעולות בנושאי חל"ת וקבלת רישיון ועוד.

האי ודאות גדולה. גם מבחינתנו.
אנו ננסה לעדכן אתכם באינפורמציה רלוונטית ככל שזו תהיה בידנו.

אנחנו מאחלים לכולם בריאות טובה ושהתקופה המיוחדת הזו תסתיים במהרה ובטוב.

בברכה,
אורלי לאופולד
מנכ"לית התאחדות האדריכלים

 

 

מסמך הנחיות למהנדסי ועדות – תקנה 46 – הארכת תוקף החלטת ועדה – 25.5.20

 

פניה של ההתאחדות לשר האוצר ולשרת השיכון בעניין חזרתן לשגרה של מוסדות התכנון והבניה – 20.4.20

 

תקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש) (מענק סיוע לעצמאים) התשף 2020

 

פרוטוקול הקלות לחברות מתכננות – הוראת שעה

 

מכתב בנושא התפרצות הקורונה כגורם מעכב מ"כוח עליון" בענף הבניה

 

תוכנית הסיוע של משרד האוצר להתמודדות עם הקורונה

 

מזכיר הממשלה – תקנות שעת חירום – נגיף הקורונה החדש – דחיית מועדים בענייני תכנון ובנייה – 24.3.2020

 

דף מידע למוקדים – שאלות ותשובות בנושא המשבר לבעלות ובעלי עסקים
שימו לב ל"בנייה תשתיות ותחבורה"

 

תקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש) דחיית מועדים בענייני תכנון ובנייה ותנאים למתן תעודת גמר, התש"ף 2020

 

מינהל התכנון – היערכות מערך התכנון והרישוי לתקופת משבר הקורונה

 

לאור פניות של אדריכלים שהגיעו אלינו, להלן פניה ששלחנו המבקשת לסייע בתגבור מוסדות תכנון, וועדות, מחלקות הנדסה וכדומה. אדריכלים המעוניינים לקחת חלק בהצעה זו גם מוזמנים לפנות למייל שלנו, office@isra-arch.org.il

 

עדכון מינהל התכנון – נוהל פעילות מוסדות תכנון ארציים ומחוזיים במשבר הקורונה – 23.3.20

 

הנחיה שיצאה, אשר לפיה, מחלקות ההנדסה הוגדרו כחיוניות

 

מכתבו של יו"ר ההתאחדות למשרד רה"מ ומשרד האוצר – תיקוני הרגולציה הנדרשים בזמן משבר הקורונה

 

עדכון מיו"ר התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל, האדריכל דויד קנפו – יום שישי ה-20.3.2020

עם התמשכות משבר הקורונה ופרסום תקנות מחמירות מידי יום, המשק הישראלי מצמצם פעילות לרמה שלא היכרנו גם בימי מתיחות בטחונית חמורה. ציבור האדריכלים כחלק מהמקרם התעסוקתי בישראל, חש על בשרו את המחנק המתהדק מדי יום, ואת רמת האי ודאות על המשך הפעילות התכנונית בישראל. כבר היום נגרם נזק כלכלי ניכר למשרדי התכנון והסוף לא נראה באופק.

במהלך השבוע נקטנו במספר פעולות חירום מול מנהל התכנון ורשויות מקומיות על מנת לבלום את המגמה הגורפת של השבתה מוחלטת של המשק, ובכלל זה כל פעילות התכנון בישראל. אני חייב לציין, שמצאנו אוזן קשבת במנהל התכנון, והבנה לצורכי ציבור המתכננים בארץ. ואכן יצאה קריאה לא לסגור לחלוטין את עבודת התכנון ברשויות המקומיות ובועדות התכנון. בדיון עם מנהל התכנון העלנו הצעה להפעיל פיילוט חירום, בו עורכי הבקשה להיתר בנייה יוכלו להפיק היתר בנייה ברישוי עצמי, במגבלות מסוימות ולפרק זמן תחום, עד חזרה לפעילות מלאה. אפשר לראות במהלך זה, פיילוט ניסיוני לבחינת יעילות הרפורמה הנדרשת ברישוי, לקראת הסדרת מסלול רישוי העצמי מוגדר ומפורט בהמשך.

חברים, זוהי שעה של משבר אמיתי הפותחת חלון הזדמנות לשנוי נוהלים ותקנות לא מתאימות למציאות התכנונית, שאנחנו חווים בשגרה. זוהי עת לשינוי רוטינות מקובעות, שבוודאות אינן תורמות לקידום תכנון איכותי בישראל. זוהי שעת רצון להעלות רעיונות לרפורמה מקיפה, לרענון תהליך התכנון והתאמתו למאה עשרים ואחת. אנחנו נחזור לשגרה ונשוב לשולחנות התכנון, וחשוב שננצל את פסק הזמן המשברי שנכפה עלינו, לפעול בנחישות לשינוי המצב. משבר הקורונה עומד לייצר שבר כלכלי עולמי חסר תקדים, ובארץ השסועה פוליטית נתעורר למציאות קשה שבעתיים, ועל כן יש לנו אחריות עצומה על עיצוב המציאות התכנונית ביום שאחרי.
חברים וחברות זו עת להתייצבות קולקטיבית ולהתגייסות מלאה, למעשה משמעותי להגדרה חדשה של סביבת התכנון בישראל. אתם מוזמנים לשלוח רעיונות ודרכי פעולה, להתנעת מהלך מקצועי עוצמתי לטובת החיים בישראל שלאחר חלוף המגפה.

בידידות, דויד קנפו

 

מכתבו של יו"ר ההתאחדות בנושא עבודת הועדות מקומיות ומהנדסי ועדות מקומיות

 

עדכון מיו"ר התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל, האדריכל דויד קנפו – יום שלישי ה-17.3.2020

חברים וחברות שלום,

סיימנו לפני דקות אחדות שיחת ועידה עם ראשות מנהל התכנון, השיחה התקיימה ביוזמת מנהלת מנהל התכנון והצוות שלה, ואני מודה להן על היוזמה.

בשיחה העלינו את הנושאים הבאים:

1. העברת מסר ללשכות התכנון כי יש לעשות מאמץ לקיים את השגרה ככל הניתן. המכתב האחרון שנשלח לועדות המקומיות לדעתנו העביר את המסר ההפוך בדיוק.

2. לאפשר בדחיפות מסלול של רישוי עצמי, בהתאם להצעה שהועלתה בנושא ע"י התאחדות האדריכלים. המסלול זה ראוי שיהיה זמני לתקופת המשבר, ובהמשך הוא יעבור כפי שתוכנן גם בתיקוני חקיקה.

3.מהקושי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות הוא ברור, אך ב 2020 יש לא מעט פלטפורמות שיכולות להחליף את הצורך במפגשים פרונטאלים ובפגישות. משרדי הממשלה והרשויות המקומיות חייבים לטפל בנושא בדחיפות ולאפשר את המשך השגרה ככל הניתן.

4. חובה דווקא בשעה זו לקיים דיאלוג איתנו ועם הארגונים האחרים, ע"מ לקבל החלטות ביחד, להתייעץ לשמוע את השטח.

אנחנו למדנו כי המנהל ביקש כי עובדי התכנון ברשויות יוגדרו כעובדים חיוניים, עניין שככל הנראה לא בוצע עד כה.

שקיים פער בין מה שפורסם במסיבות העיתונאים להנחיות שהועברו ע"י נציב שירות המדינה. החובה לעבור לעבודה ביחס של 30-70 מובן. אך במגבלות אלו יש לאפשר עבודה מהבית לעובדים של מחלקות ולשכות התכנון ובניה לאלתר, בוודאי ברשויות בהם זה אפשרי, וברשויות שאין את היכולת, חייבים לאמץ אותה בדחיפות. ואנחנו הציבור שמניע את ענף הבניה חייבים ללחוץ על הנציב והשלטון המקומי להעביר בדחיפות הנחיות המאפשרות זאת.

חשוב להבין אנחנו בסירה הזו ביחד, רק בעזרת כל הכוחות- מנהל התכנון, משרד האוצר, המתכננים, הקבלנים ושאר הגורמים הרלוונטים נוכל לדאוג שלא נמצא את עצמו בחלוף המשבר בפני שוקת שבורה.‏

שלכם בידידות,
דויד

 

 

עדכונים מהרשויות השונות לאור המצב:

ראשון לציון

 

באר שבע

רמת גן

 

נתניה

 

ירושלים

 

תל אביב

 

חיפה