מאבקים בשדה המשפטי | התאחדות האדריכלים

מאבקים בשדה המשפטי

אנחנו בהתאחדות האדריכלים נדהמים מההתנהלות של רשויות מקומיות שלא הפנימו שאת התכנון והשיקום של המדינה שלנו צריכים לעשות מיטב האדריכלים, וגם כעת שאנחנו נמצאים בתקופה של סולידריות ותמיכה בעסקים ישראלים, הרשויות המקומיות עדיין מפרסמות מכרזים שמטרתם לקבל את הצעת המחיר הזולה ביותר על תכנון אדריכלי מבלי להתחשב באיכות התכנון ועל הדרך לייצר חסמים למשרדי אדריכלים קטנים ואדריכלים צעירים.

מצורפים שני מכתבים שנשלחו לרשויות של נשר וקריית ביאליק על ידי היועץ המשפטי של ההתאחדות –  בלטר, גוט, אלוני  ושות’ – עורכי דין , בגין מכרזים לא הוגנים, הכוללים אומדנים הפסדיים או דרישה לתשלום של דמי מכרז גבוהים המונעים השתתפות של משרדי אדריכלים קטנים.

התאחדות האדריכלים שמה לעצמה מטרה להתריע על רשויות מקומיות שמרשות לעצמן להתנהג בדורסנות כלפי האדריכלים ולחזור ולהסביר כי בחירת ההצעה הזולה ביותר במכרזי תכנון סופה פגיעה ישירה בתושבי הרשות המקומית פגיעה בקופה הציבורית כי “תכנון זול עולה ביוקר”. הגיע הזמן שהרשויות המקומיות יתחילו להתייחס בכבוד למרחב הציבורי.

לצפיה במכתבים:

פניה בדבר גביית דמי מכרז שלא כדין – קרית ביאליק

פניה בדבר אומדן שגוי עלות המכרז – מועצה מקומית נשר

 

התאחדות האדריכלים באמצעות משרד עו”ד בלטר, גוט, אלוני ושות’ שלחה לשלוש רשויות מקומיות מכתבים בנוגע לגביית תשלום עבור מסמכי מכרזים ותנאי סף מגבילים.

ההתאחדות תעדכן את חבריה בנוגע לתשובות ומעודדת אתכם לשלוח לנו מכרזים נוספים לא תקינים.

אמ:לק:

הדרישה לגביית תשלום עבור מסמכי המכרז מהווה ניצול של עסקים המבקשים לגשת למכרזים ברשויות מקומיות, דרישה זו תהווה פגיעה ישירה בעסקים קטנים ובמספר המציעים במכרזים. דרישת המועצה לגבות דמי מכרז מהמציעים מהווה פגיעה בציבור ובפרט בזכותו היסודית לשוויון וחופש העיסוק בעת הגישה למכרזים, עת נדרש המציע לשלם לגוף הציבורי (המועצה) תשלום ראשוני כתנאי להשתתפות במכרז שעה שהתשלום כלל אינו משקף את עלות הדפסת המכרזים.

האמור לעיל מייצר רעה חולה נוספת בכך שהטלת חובת התשלום על מסמכי המכרז מהווה חסם בפני מציעים פוטנציאליים (ברובם משרדי אדריכלים קטנים), מצמצם את היצע המתחרים במכרזים ופוגע קשות בסיכויי המועצה לקבל הצעה טובה, איכותית ויעילה לטובת הציבור כולו.

מאחר שבעצם העובדה שהתחלתם לגבות דמי השתתפות שלא מוחזרים לאדריכלים שלא זוכים במכרז, אתם מגבילים ומונעים מהמשרדים הקטנים או מהאדריכלים העצמאיים להשתתף במכרז, ומרכזים את העבודה אל מול המשרדים הגדולים. בעשותכם כן – אתם פוגעים באופן שאינו מידתי בתחרות ובאפשרויות של הקבוצה.

בנוסף – “האדריכל המוצע תכנן לפחות חמישה פרויקטים בתחום נשוא המכרז בהיקף כספי של מעל 10,000,000 ₪ בתוספת מע”מ אשר הסתיימו במהלך השנים 2015-2023 – “.

לתנאי המכרז מהווה הגבלה לא מידתית, שרירותית, ואף כזו שאין לה הצדקה ביחס לגודל ולהיקף הפרויקט, הנדרש במכרז. הגבלת תנאי המכרז לתנאים הספציפיים הללו מוציאה מהתמודדות אפילו משרדי אדריכלות בינוניים בגודלם, ומשאירה רק קומץ מוגבל ביותר של משרדים גדולים להתמודד על הזכייה במכרז. מעבר לעובדה שאין להגבלה הזו ערך מוסף, היא פוגעת בתחרות שאופן שאינו מידתי ובאופן שחוטא לתום הלב ולהגינות שהעירייה נדרשת לעמוד בה כגוף ציבורי.

 

לצפייה במכתבים:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [161.44 KB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [160.12 KB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [165.71 KB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [166.72 KB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [315.45 KB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [348.15 KB]

 

26.11.2022

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [638.24 KB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [5.16 MB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [748.82 KB]


2.5.2022

פסק דין ייחוד המקצוע:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.03 MB]


29.4.2022
עו״ד ואדריכל ליאור דץ, המייצג את התאחדות האדריכלים בהליכים המשפטיים להגנה על מעמד המקצוע ויחוד הפעולות בראיון של פסיקת בית המשפט המחוזי השבוע בחיפה, ועל ההליך הנוסף שהתאחדות האדריכלים מנהלת בבית המשפט העליון.
מומלץ להאזין לראיון עד הסוף.

 


אדריכליות ואדריכלים,

 

אנו מבקשים לעדכן אתכם בהתפתחויות בעניין בג”צ קימרי אליו ביקשנו להצטרף כמשיבים.

עד היום התנהל ההליך של בחינת הבקשות להצטרפות, תגובות הנוגעים בדבר והגשת סיכומים לבג”ץ.

 

להזכירכם, בבסיס הסוגייה עומדת דרישתנו הנחרצת לכך שניתן למקצוע אדריכל רשוי ייחוד פעולות לעריכת תכנית מפורטת לרבות נספחי בינוי, תשריטים ותקנונים.

 

זאת בהתבסס על הילכות ותקדימים ובהתייחס לעובדה שאדריכל רשוי הוא היחיד שעובר הכשרה לכך, החל מהלימוד האקדמי ודרך התמחות ומבחן מעשי ייחודי לכך.

 

המדינה הגישה סיכום שערורייתי, לא פחות מכך, הטוען כי ייחוד הפעולות של אדריכלים מצומצם לתכניות בינוי ועיצוב. בטענה זו ייתר היועץ המשפטי לממשלה את טענות המשרד האמון על הגדרת מקצוע ורישויי הוא משרד העבודה וקיבל את עמדת מנהל התכנון שזה איננו בתחום סמכויותיו.

 

משמעות חוו”ד של היועץ המשפטי לממשלה, היא שכל אחד יכול להגיש תכנית מפורטת, ובמקרה הטוב- מי שאמור להחליט כך או כך הוא נציג הוועדה המקומית ו/או המחוזית ו/או מנהל התכנון.

 

ברור כשמש שמעבר לאי הצדק שנעשה כאן ולאי ההבנה הבסיסי של משמעות הכתוב- לא ברור בכלל איך ברמה הפרקטית זה אמור להיעשות.

 

דווקא השבוע ולאור האסון שפקד אותנו המדינה חייבת להפנים כמה הרסניות יכולות כל פעולות “קיצורי הדרך” “וכיפופי הידיים” בתחומים עליהם אמונים אדריכלים ואנשי המקצוע.. גם כאן השיקולים הפוליטיים ולא המקצועיים הובילו את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו”ד קמינץ, אשר למרבה הפליאה גם סירב להיפגש עימנו, לתמוך בעמדת מנהל התכנון אשר לכאורה מונע משיקולים זרים.

 

חשוב לנו להדגיש עמדת המדינה רק מוכיחה לנו את התפקיד החשוב שמוטל על כתפינו כמי שמייצגים את ציבור האדריכלים בישראל, והנושא רק מחזק את החשיבות של הפעולה של ההתאחדות ואת הקריטיות של עצם הבקשה שלנו להצטרף לעתירה כמשיבים.

 

אנו יודעים, יותר מתמיד, כי זהו מאבק מהחשובים שנעשו עד כה על עתיד המקצוע ועל איכות התכנון בישראל- ואנחנו לא מתכוונים להניח לו.

 

חייבים להחזיר את המדינה לשפיות ולשים את האינטרס הציבורי מעל לשיקולים אחרים.
ואנחנו צריכים אתכם איתנו!

 


אדריכליות ואדריכלים יקרים.

 

ההתאחדות מנהלת בימים אלו מאבק משפטי וציבורי בסוגיית מי יכול ורשאי להגיש תכנית למוסדות התכנון.

אנו עומדים על כך שרק אדריכלים למדו, הוכשרו והתמחו בכלל התחומים שמאפשרים להם את הידע וההכשרה להיות עורכי תכניות.

 

המאבק לא קל, מולנו עומדים גורמים שמעוניינים לפרוץ את ההגבלה המקצועית ואשר טוענים כי כל אחד רשאי להגיש תכנית וקיים חופש עיסוק מוחלט בתחום.

המאבק הוא על האם החוק הקיים מגדיר שתכנון דורש מקצועיות והכשרה רחבה או לא. זאת השאלה שעומדת בפני בית המשפט.

 

רק החלטה של בית המשפט התומכת בהחלטת עבר (הלכת ברבי) כי ייחוד הפעולות אשר נקבע ע”י הרשם הכפוף למשרד העבודה – הוא הכלי היחיד להסמיך את מי שיכול להגיש תכנית לרבות נספח בינוי תשריט ותקנון, תבטיח מקצועיות. כל החלטה אחרת תאפשר גם לרופא, למורה, לאופה או לכל אחד אחר להגיש תכנית מפורטת.

 

אל לנו ואל לכן/ם ליפול למלחמת בוץ שאחרים מנסים לגרור אותה אלינו- אנחנו לא במאבק נגד, אלא בעד- בעד חוק, בעד סדר, בעד מקצועיות בעד איכות- וכמובן, בעד שיתופי פעולה.

אז בואו נתמקד בעיקר.

 

תודה לכל חברי ההתאחדות שתומכים במאבק. המאבק של כולנו, צעירים, שכירים, בעלי משרדים , אנשי השירות הציבורי, כל מי שנדרש ללמוד 5 שנים, לעשות התמחות של 3 שנים מתוכם חלק נכבד בבינוי ערים ולהיבחן באופן מיוחד בתחום זה, במבחן מעשי.

 

המאבק גם מדגיש את החשיבות של ההתאחדות כשומר סף מפני הכרסום המתמשך במעמד המקצוע ובאיכות התכנון. זה הזמן להצטרף ולאחד את כל הכוחות.

 

——————————————————————————————————————–

 

אדריכליות ואדריכלים יקרים,

 

התאחדות האדריכלים, הגוף היציג של האדריכלים בישראל, הגישה בקשה לבית המשפט העליון להצטרף כמשיבה לערר המדינה שניתן בביהמ”ש המחוזי- פס”ד קמרי.

פס”ד שערורייתי הקובע למעשה כי כל אחד יכול להגיש תוכנית מתאר ומפורטת וכי אדריכלים אמונים על התחום המצומצם של נספח הבינוי.

 

המדינה אמנם הגישה ערר בנושא, אולם בעוד שהגוף המקצועי האמון על ייחוד הפעולות של האדריכלים בישראל הוא רשם המהנדסים והאדריכלים, מחלקת בג”צים מושפעת מאוד ממנהל התכנון אשר שרוי בניגוד עניינים בנושא, לכאורה.

 

הגשת הבקשה לא היתה מתאפשרת אלמלא התמיכה והגב שאנו מקבלים ממשרדים ואדריכלים רבים אליהם פנינו בנדון (רשימה חלקית):

 

אבירם אדריכלים
אורבך הלוי אדריכלים
אדריכל אבנר ישר- ישר אדריכלים
אדריכלית אורית אורנת
אדריכלית אורה שדות
אלונה ליפשיץ אדריכלים
אדריכל אלי ארמון- ארמון אדריכלים ומתכנני ערים
אמר – קוריאל אדריכלים
אדריכלית אנדה בר
אדריכל אסף אשרוב- תואם אדריכלות
אפרת-קובלסקי אדריכלים
אדריכל בני פרי- V5 אדריכלים
אדריכלית בתיה סבירסקי מלול – באה אדריכלים
דורון אהלי אדריכלים ומתכנני ערים
דילר אורנשטיין אדריכלים
אדריכל דקל אביסדריס
דרמן ורבקל אדריכלות
אדריכל זאב גור
אדריכל טומי ריגלר
טיטו אומן אדריכלים
כנען שנהב אדריכלים
לאה שניאור אדריכלים
לוטן דייטש אדריכלים
לויטון שומני ארכיטקטים
מייזליץ כסיף רויטמן אדריכלים
אדריכלית מיכל דור- דור אדריכלות ותכנון ערים
אדריכל מיקי זיידמן
מן שנער אדריכלים
משה צור אדריכלים
ערן מבל ארכיטקטורה ובינוי ערים
קיסלוב קיי אדריכלים
קנפו כלימור אדריכלים
אדריכל רם מרש
שמעון אסבן ג.א.ש אדריכלים
שרי קלאוס אדריכלות

 

 

אנו מודים מאוד לעורכי הדין שלנו, עו”ד ואדריכל ליאור דץ ועו”ד יוסי אור-הכהן, אשר הכינו בקשה מקצועית ומקיפה ועשו לילות כימים, לעשות כן בלוח זמנים קצר.

 

אנו בתחילתו של מאבק ציבורי על איכות התכנון בישראל, על איכות החיים של כולנו, ועל חשיבות האדריכלות כפרופסיה. ואנו זקוקים לכם איתנו.

 

מי שמעוניין לקחת חלק פעיל במאבק מוזמן ליצור קשר עם office@isra-arch.org.il

ומי שלא חבר התאחדות אין שעה נכונה יותר מזו להצטרף- לינק להצטרפות.

לקריאת הבקשה המלאה לבג”צ

לכתבה בנושא

במסגרת המאבק שמנהלת התאחדות האדריכלים בהפקרות הפושעת בכל הקשור בייחוד פעולות של אדריכלים, הגישו (15/12/21) באי כוחה של ההתאחדות כתב תשובה לבית המשפט המחוזי בחיפה.
נמשיך לעדכן!
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.92 MB]

הסתיים כעת (2/2) דיון בעתירה נגד עיריית חיפה בנוגע לשאלה: האם מהנדסים יכולים לערוך בקשה להיתר והאם הנדסאי אדריכלות יכולים לערוך בקשה להיתר למבנה לא פשוט כהגדרתו.
שאלה שלכאורה התשובה החוקית שלה ברורה כשמש- הגיעה לפתחו של בית המשפט תוך גימגום לא מפתיע של פרקליטות המדינה בנושא.
כמובן שהתאחדות האדריכלים השתתפה בדיון כמשיבה ונלחמה על המובן מאליו והוא: עמדת הרשם התומכת בלשון החוק לפיה רק לאדריכל רשוי הרשות להגיש בקשה להיתר ובעיקר למבנה שאינו פשוט.
עצם הדיון מוכיח פעם נוספת כי המדינה לא למדה לקח ובעצם פשטה רגל בכל הנוגע לאכיפת חוק התכנון והבניה ובכך היא עלולה לגרום לפגיעה אנושה באיכות התכנון ואל לנו להתפלא אם מקרה ורסאי יקרה שוב.
מובהר בזאת כי עריכת בקשה להיתר בניה ולקיחת אחריות על ההיתר והבניה הינה חובה של האדריכלים כמי שמתכננים את המבנים ולא זכות. חובתנו לקחת אחריות על מה שאנחנו מתכננים. הוכחנו כוונותינו בעצם יוזמת חוק רישוי עצמי שהבשילה לאחרונה.
עמדת המדינה , מפגרת אחרי התהליכים המקבילים בשנות אור, יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה.
בית המשפט טרם קיבל את החלטתו, החלטה שהיא מובנת מאליה , במקום ובזמן הזה התומכת בעמדתינו, עמדת הרשם ואיגוד מהנדסי הערים. אין מקום לדחיות בעת הזו כי כל יום שעובר ועוסקים במקצוע אנשים שאינם מוכשרים לו מקדם את האסון הבא, ראו הוזהרתם. הלוואי ובית המשפט יתעשת על עצמו ויקבל את ההחלטה הנכונה אותה ייצגנו היום כמשיבים.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.02 MB]

 

המאבק על הגשת היתרי בניה כחוק- בית המשפט אישר להתאחדות האדריכלים להצטרף כמשיבה לעתירה ואילץ את העותרים להגיש עתירה מתוקנת

בית המשפט אישר (24/10) את השתתפותנו בדיון בעתירה בנוגע למי רשאי להגיש היתר בניה

הסבר-לתקנות-המהנדסים-והאדריכלים-רישוי-וייחוד-פעולות

תגובת הוועדה המקומית לבקשה לצו בינים

תגובה ובקשה מטעם העותרים – 14-10-21

צו ארעי – 14-10-21

התאחדות האדריכלים – בקשה לצירוף המבקשת כמשיבה בהליך 20.10.21