מאבקים בשדה המשפטי | התאחדות האדריכלים

מאבקים בשדה המשפטי

חברות וחברים יקרים,

 

אנו מבקשים לעדכן אתכם בהתפתחויות האחרונות בשדה המשפטי:

 

בג”צ קמרי אליו ביקשנו להצטרף כמשיבים, טרם נדון, אולם כפי שכבר עדכנו אתכם המדינה הגישה עמדה שערורייתית לפיה כל אדם יכול לערוך תכנית מפורטת (תב”ע) – החומרים המלאים בלשונית

 

מי רשאי לערוך תוכנית בעקבות עמדת המדינה לבג”צ קרי, הגדיל לעשות מינהל התכנון שמונע משיקולים שאינם ברורים לנו, “לרענן הנחיות” לועדות התכנון והבניה, לפיה העמדה שהוגשה לבית המשפט היא הפרקטיקה הנהוגה. פנינו למנהלת מינהל התכנון בדרישה לתיקון, נענינו כי מדובר רק על “רענון” של הנחיות קיימות, טרם קיבלנו לידנו את ההנחיות “המקוריות”. וככל הנראה לא יהיה מנוס גם כאן לפנות לערכאות – החומרים המלאים בלשונית

 

הגשת היתר בניה
בעקבות מסמך ההנחיות שפרסם רשם אדריכלים והמהנדסים, שפורסם גם על-ידנו, ועדות מקומיות שעד עתה פעלו בניגוד לחוק ואפשרו למהנדסים/הנדסאי להגיש היתרים ללא סמכות פסקו מכך. מספר מהנדסים והנדסאי עתרו בנושא אל מול ועדה מקומית חיפה. אנו נאלצים גם במקרה הזה להחליף את שומרי הסף ולהגן על איכות התכנון והבניה בישראל ולפיכך נאלצנו להגיש בקשה להצטרף כמשיבים גם לעתירה זו – החומרים המלאים בלשונית

 

חברים יקרים, התאחדות האדריכלים עושה ככל שביכולתה להילחם על איכות התכנון והבניה בישראל ולהגן על מעמד המקצוע.

אנחנו בקרב מאסף, מול כוחות פוליטיים חזקים, ואנחנו צריכים את כולכם איתנו להמשיך את המאבקים אלו ומאבקים נוספים שאנו מנהלים.

איחוד כוחות ואיגום משאבים והפנייתם לשדות הנכונים, בשלב הזה חשובים ביותר.

אנו קוראים לכם לעשות הכל כדי לצרף כמה שיותר חברים חדשים ע”מ שנוכל לכל חורשי רעתינו גם בעתיד.

מוזמנים להתעדכן עוד על הנעשה בהתאחדות בעמוד החדשות

 

בברכה,

רם מרש,

יו”ר התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל

אדריכליות ואדריכלים,

 

אנו מבקשים לעדכן אתכם בהתפתחויות בעניין בג”צ קימרי אליו ביקשנו להצטרף כמשיבים.

עד היום התנהל ההליך של בחינת הבקשות להצטרפות, תגובות הנוגעים בדבר והגשת סיכומים לבג”ץ.

 

להזכירכם, בבסיס הסוגייה עומדת דרישתנו הנחרצת לכך שניתן למקצוע אדריכל רשוי ייחוד פעולות לעריכת תכנית מפורטת לרבות נספחי בינוי, תשריטים ותקנונים.

 

זאת בהתבסס על הילכות ותקדימים ובהתייחס לעובדה שאדריכל רשוי הוא היחיד שעובר הכשרה לכך, החל מהלימוד האקדמי ודרך התמחות ומבחן מעשי ייחודי לכך.

 

המדינה הגישה סיכום שערורייתי, לא פחות מכך, הטוען כי ייחוד הפעולות של אדריכלים מצומצם לתכניות בינוי ועיצוב. בטענה זו ייתר היועץ המשפטי לממשלה את טענות המשרד האמון על הגדרת מקצוע ורישויי הוא משרד העבודה וקיבל את עמדת מנהל התכנון שזה איננו בתחום סמכויותיו.

 

משמעות חוו”ד של היועץ המשפטי לממשלה, היא שכל אחד יכול להגיש תכנית מפורטת, ובמקרה הטוב- מי שאמור להחליט כך או כך הוא נציג הוועדה המקומית ו/או המחוזית ו/או מנהל התכנון.

 

ברור כשמש שמעבר לאי הצדק שנעשה כאן ולאי ההבנה הבסיסי של משמעות הכתוב- לא ברור בכלל איך ברמה הפרקטית זה אמור להיעשות.

 

דווקא השבוע ולאור האסון שפקד אותנו המדינה חייבת להפנים כמה הרסניות יכולות כל פעולות “קיצורי הדרך” “וכיפופי הידיים” בתחומים עליהם אמונים אדריכלים ואנשי המקצוע.. גם כאן השיקולים הפוליטיים ולא המקצועיים הובילו את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו”ד קמינץ, אשר למרבה הפליאה גם סירב להיפגש עימנו, לתמוך בעמדת מנהל התכנון אשר לכאורה מונע משיקולים זרים.

 

חשוב לנו להדגיש עמדת המדינה רק מוכיחה לנו את התפקיד החשוב שמוטל על כתפינו כמי שמייצגים את ציבור האדריכלים בישראל, והנושא רק מחזק את החשיבות של הפעולה של ההתאחדות ואת הקריטיות של עצם הבקשה שלנו להצטרף לעתירה כמשיבים.

 

אנו יודעים, יותר מתמיד, כי זהו מאבק מהחשובים שנעשו עד כה על עתיד המקצוע ועל איכות התכנון בישראל- ואנחנו לא מתכוונים להניח לו.

 

חייבים להחזיר את המדינה לשפיות ולשים את האינטרס הציבורי מעל לשיקולים אחרים.
ואנחנו צריכים אתכם איתנו!

 


אדריכליות ואדריכלים יקרים.

 

ההתאחדות מנהלת בימים אלו מאבק משפטי וציבורי בסוגיית מי יכול ורשאי להגיש תכנית למוסדות התכנון.

אנו עומדים על כך שרק אדריכלים למדו, הוכשרו והתמחו בכלל התחומים שמאפשרים להם את הידע וההכשרה להיות עורכי תכניות.

 

המאבק לא קל, מולנו עומדים גורמים שמעוניינים לפרוץ את ההגבלה המקצועית ואשר טוענים כי כל אחד רשאי להגיש תכנית וקיים חופש עיסוק מוחלט בתחום.

המאבק הוא על האם החוק הקיים מגדיר שתכנון דורש מקצועיות והכשרה רחבה או לא. זאת השאלה שעומדת בפני בית המשפט.

 

רק החלטה של בית המשפט התומכת בהחלטת עבר (הלכת ברבי) כי ייחוד הפעולות אשר נקבע ע”י הרשם הכפוף למשרד העבודה – הוא הכלי היחיד להסמיך את מי שיכול להגיש תכנית לרבות נספח בינוי תשריט ותקנון, תבטיח מקצועיות. כל החלטה אחרת תאפשר גם לרופא, למורה, לאופה או לכל אחד אחר להגיש תכנית מפורטת.

 

אל לנו ואל לכן/ם ליפול למלחמת בוץ שאחרים מנסים לגרור אותה אלינו- אנחנו לא במאבק נגד, אלא בעד- בעד חוק, בעד סדר, בעד מקצועיות בעד איכות- וכמובן, בעד שיתופי פעולה.

אז בואו נתמקד בעיקר.

 

תודה לכל חברי ההתאחדות שתומכים במאבק. המאבק של כולנו, צעירים, שכירים, בעלי משרדים , אנשי השירות הציבורי, כל מי שנדרש ללמוד 5 שנים, לעשות התמחות של 3 שנים מתוכם חלק נכבד בבינוי ערים ולהיבחן באופן מיוחד בתחום זה, במבחן מעשי.

 

המאבק גם מדגיש את החשיבות של ההתאחדות כשומר סף מפני הכרסום המתמשך במעמד המקצוע ובאיכות התכנון. זה הזמן להצטרף ולאחד את כל הכוחות.

 

——————————————————————————————————————–

 

אדריכליות ואדריכלים יקרים,

 

התאחדות האדריכלים, הגוף היציג של האדריכלים בישראל, הגישה בקשה לבית המשפט העליון להצטרף כמשיבה לערר המדינה שניתן בביהמ”ש המחוזי- פס”ד קמרי.

פס”ד שערורייתי הקובע למעשה כי כל אחד יכול להגיש תוכנית מתאר ומפורטת וכי אדריכלים אמונים על התחום המצומצם של נספח הבינוי.

 

המדינה אמנם הגישה ערר בנושא, אולם בעוד שהגוף המקצועי האמון על ייחוד הפעולות של האדריכלים בישראל הוא רשם המהנדסים והאדריכלים, מחלקת בג”צים מושפעת מאוד ממנהל התכנון אשר שרוי בניגוד עניינים בנושא, לכאורה.

 

הגשת הבקשה לא היתה מתאפשרת אלמלא התמיכה והגב שאנו מקבלים ממשרדים ואדריכלים רבים אליהם פנינו בנדון (רשימה חלקית):

 

אבירם אדריכלים
אורבך הלוי אדריכלים
אדריכל אבנר ישר- ישר אדריכלים
אדריכלית אורית אורנת
אדריכלית אורה שדות
אלונה ליפשיץ אדריכלים
אדריכל אלי ארמון- ארמון אדריכלים ומתכנני ערים
אמר – קוריאל אדריכלים
אדריכלית אנדה בר
אדריכל אסף אשרוב- תואם אדריכלות
אפרת-קובלסקי אדריכלים
אדריכל בני פרי- V5 אדריכלים
אדריכלית בתיה סבירסקי מלול – באה אדריכלים
דורון אהלי אדריכלים ומתכנני ערים
דילר אורנשטיין אדריכלים
אדריכל דקל אביסדריס
דרמן ורבקל אדריכלות
אדריכל זאב גור
אדריכל טומי ריגלר
טיטו אומן אדריכלים
כנען שנהב אדריכלים
לאה שניאור אדריכלים
לוטן דייטש אדריכלים
לויטון שומני ארכיטקטים
מייזליץ כסיף רויטמן אדריכלים
אדריכלית מיכל דור- דור אדריכלות ותכנון ערים
אדריכל מיקי זיידמן
מן שנער אדריכלים
משה צור אדריכלים
ערן מבל ארכיטקטורה ובינוי ערים
קיסלוב קיי אדריכלים
קנפו כלימור אדריכלים
אדריכל רם מרש
שמעון אסבן ג.א.ש אדריכלים
שרי קלאוס אדריכלות

 

 

אנו מודים מאוד לעורכי הדין שלנו, עו”ד ואדריכל ליאור דץ ועו”ד יוסי אור-הכהן, אשר הכינו בקשה מקצועית ומקיפה ועשו לילות כימים, לעשות כן בלוח זמנים קצר.

 

אנו בתחילתו של מאבק ציבורי על איכות התכנון בישראל, על איכות החיים של כולנו, ועל חשיבות האדריכלות כפרופסיה. ואנו זקוקים לכם איתנו.

 

מי שמעוניין לקחת חלק פעיל במאבק מוזמן ליצור קשר עם office@isra-arch.org.il

ומי שלא חבר התאחדות אין שעה נכונה יותר מזו להצטרף- לינק להצטרפות.

לקריאת הבקשה המלאה לבג”צ

לכתבה בנושא